Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.
На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.
Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.
"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.
Творбите на Пе
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
С криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли започва програмата на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен на 24 септември, съобщиха от Драматичен театър “Стефан Киров” - Сливен.
Спектакълът е на Драматичният театър “Никола Вапцаров” - Благоевград с участието на актьорите Калин Врачански, Станка Калчева, Христина Джурова, Радена Вълканова. Режисьор е Стайко Мурджев, автор на музиката - Петър Дундаков.
В “Съмнение” зрителят е не просто публика, а едновременно свидетел и следовател, посочват от културния институт. Публиката ще попадне в центъра на свят, изграден от строги правила, морални норми и ред, които ще бъдат разбити на парчета. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствието и взаимопомощта. В пиесата всичко е възможно, всеки е и престъпник, и светец, любовт
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.
Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.
Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.
Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.
В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур.
"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета Голомехова и костюмографа Сърджан Кръстевски създават съвършено нов тип мюзикъл, изграден от импровизации и текстове, написани по действителни случаи.
"Мелофобия" ще се представи пред публиката в Брезник на 30 октомври в Големия салон на читалището в града. Билети се продават на касата на институцията.
Съвместна изложба на Мариана и Пламен Петкови и среща с писателката Галина Танева ще има в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" на 5 ноември, съобщиха от културната институция.
В Изложбена зала на библиотеката ще бъде представена експозиция, в която се включват двадесет и пет живописни пейзажа и композиции на Мариана Петкова, обединени под наслова „Визуално пътуване“ и тридесет пана метален релеф на Пламен Петков, представящи под наслов „Лятно слънце и море“ алегорични женски фигури, които носят идеята за красотата на жената в древността и наши дни, допълват от екипа на библиотеката.
Двамата художници са известни шуменски творци с многобройни самостоятелни изложби и участия в международни и национални биеналета, пленери и колективни експозиции. Инициатори и съорганизатори са на Националния артпленер в с. Салманово. Мариана Петкова работи
Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения.
В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си.
„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев.
В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Самостоятелна изложба на Тони Райчев ще бъде открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен на 24 октомври. Тя се организира с подкрепата на Общинския фонд "Култура" на Община Шумен.
Райчев съобщи, че това е втората му самостоятелна художествена експозиция през годината и добави, че първата се е състояла през пролетта. Той допълни, че тогава заради болест е прекъснал творческата си работа, но в последствие се е завърнал към рисуването.
Изложбата не е тематична, в нея присъстват живописни картини и ескизи, каза художникът и добави, че е убеден, че понякога ескизите стават по-завършени, отколкото една картина, която е работена дълго време. Картините в изложбата са рисувани ала прима, а понякога за ден са завършвани по повече от една, допълни Райчев.
Той съобщи, че е роден 1943 година в с. Кюлевча, учил е в художествено училище и худо
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява